Taina Sfântului Maslu 02.12.2023

Sâmbătă, 02.12.2023, am slujit Taina Sfântului Maslu împreună cu preoții invitați Ionel Nemeș (Konstanz), Tiberiu Heler (Göppingen), Ioan Chirilă (Trossingen), Marius Bazarca (Esslingen), Iordache Moga (Kirchheim unter Tek), Ionuț Marian Olariu (Tübingen). Părintele protopop Ionel Nemeș a ținut un scurt dar aplicat cuvânt de învățătură despre cum să ne trăim credința în dragoste sinceră către Hristos, orientată către cei din jurul nostru.

Ne-am bucurat să constatăm numărul mare de participanți la slujbă. Taina Sfântulu Maslu este o slujbă cerută de creștini, pe care Parohia noastră o oficiază în perioada posturilor de peste an. Considerând temperaturile scăzute ale acestei perioade, cei care au participat la slujbă, au primit câte un ceai cald.

A consemnat,

Pr. Ștefan Arghir

Foto: Horațiu Vesa