Sărbătoarea Învierii Domnului 2024 - Retrospectivă

În anul 2024, am organizat Denia celor 12 Evanghelii și Denie prohodului Domnului. La Prohod au participat aproximativ 50 de credincioși, însă acest număr ne-a permis să putem încă să înconjurăm biserica pe interior.

Sâmbătă, 4 mai, am organizat slujba de Înviere de la ora 19, ca în anii trecuți, pentru a permite familiilor cu copii să participe la slujbă. Evanghelia am citit-o pe o vreme superbă.

Cădire și citirea evangheliei

Cu eforturile preotului paroh, orașul Sindelfingen ne-a acordat permisiunea de a înconjura biserica în procesiune. Sub atenta supraveghere a oamenilor de ordine, procesiunea s-a desfășurat în ordine și fără incidente.

Din piață

Alta din piață

Slujba a continuat în interior până pe la ora 21:30. Biserica a fost plină la capacitate maximă, aproximativ 400 de persoane, iar împreună cu cei care au rămas afară, numărul participanților se redică la peste 1000 de persoane. Am împărțit sâmbătă și duminică aproximativ 700 de pahare de pâine stropită cu vin, numită și paște.

Din biserica, înainte de slujbă

Duminică dimineață am săvârșit Sfânta Liturghie, cu o participare numeroasă. Estimăm că au participat aproximativ 300 de persoane, de diverse naționalități. Așadar, la salutul „Hristos a înviat” am primit răspunsul „Adevărat a înviat” în mai multe limbi:

„Christus ist auferstanden!” / „Wahrhaftig ist er auferstanden!”

„Hristos anesti!” / „Alitos anesti!”

„Christ is risen!” / „Indeed is he risen!”

Înainte de împărtășire, copiii comunității noastre au susținut o serbare pentru bucuria Paștelui, a primăverii și a mamei. Copiii care au participat la serbare au primit cadou, ca de obicei, cărți frumoase și folositoare.

În același timp, am vernisat desenele copiilor noștri cu temă pascală. Această expoziție, pe zidul interior de miazănoapte al bisericii va putea fi admirată până în data de 18 mai.

La finalul slujbei, fiecare familie care nu avea încă o Biblie acasă, a primit una cadou din partea Parohiei noastre.

Le mulțumim tuturor celor care au ajutat la organizare: corului, copiilor și părinților care au învățat poeziile pentru serbare, celor care au donat paștile, celor care au împodobit lumânarea, celor care au donat florile, oamenilor de ordine, celor care au ajutat la aranjarea dinainte și curățenia de după, cât și tuturor acelora care s-au rugat împreună cu noi. De asemenea le mulțumim celor care au donat pentru pregătirea Paștelui.

A consemnat,

p. paroh dr. ing. Ștefan Arghir